Drewno palone

Yakisugi – Shou Sugi Ban

Yakisugi – Shou Sugi Ban to technologia obróbki cieplnej drewna, w której hemiceluloza pod wpływem ognia zostaje wypalona, neutralizując składniki dla grzybów oraz szkodników, skutkując dłuższą żywotność drewna. Na świecie możemy spotkać wiele przykładów wykorzystania drewna poddanego obróbce cieplnej. Cel tej obróbki zawsze jest po prostu praktyczny tj. uzyskanie wysokiej odporności na warunki atmosferyczne. Dodatkowo drewno staje się wolne od szkodników, grzybów, w tym wodoodporne. Stosowania tej techniki powoduje, iż drewno staje się zdecydowanie trudniej zapalne ale najważniejszą zaletą staje się jego faktura.

W chwili obecnej drewno poddane technice Yakisugi i Shou Sugi Ban staje się w Europie modnym materiałem na elewacje oraz ogrodzenia. Wykorzystywane jest także jako element wystroju nowoczesnych wnętrz jako okładzina ścienna, okładzina kominków, a nawet fronty mebli.

Podstawowym naszym produktem jest deska KOKUSHOKU czyli mocno zwęglona wersja faktury. Posiada bardzo niepowtarzalny wzór, który pięknie odbija promienie słoneczne. Warstwa wierzchnia jest krucha, a z wiekiem nabywa patyny w odcieniach złota i brązu. Stosujemy ją szczególnie do zastosowań zewnętrznych takich jak ogrodzenia. Warstwa zewnętrzna może lekko brudzić lecz jest odporna na deszcz, śnieg, wiatr oraz pozostaje trudno zapalna. Warstwa wierzchnia w tych produktach utrzyma spójną czarną warstwę sadzy przez około 40~50 lat i tylko uszkodzenia mechaniczne przyspieszyć mogą jej degradację. Jest najbardziej tradycyjna fakturą a najstarsze elewacje Yakisugi – Shou Sugi Ban wykonane w tej technologii mają nawet 120–150 lat.

DOUSHOKU

Nasz kolejny produkt DOUSHOKU to deska o wyglądzie rustykalnym. To bardzo kontrastowa propozycja z naszej oferty. Mocno widoczne są tu ciemne i jasne części drewna, a paleta barw rozpięta jest od bardzo ciemnego, wpadającego w czerń brązu, do bardzo jasnego brązu wpadającego w naturalny kolor drewna. Drewno w procesie produkcji, po zwęgleniu, jest starannie szczotkowane, tworząc w ten sposób charakterystyczny wzór. Ten produkt jest zdecydowanie bardziej spójny i mniej wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne lecz wymaga obsługi po kilkunastu latach. Drewno ma się pięknie zestarzeć, co jest zgodne z japońskim wabi-sabi. DOUSHOKU przez kolejne lata może się rozjaśniać czego powodem jest promieniowanie UV. Im większa ekspozycja, tym jaśniejszy staje się produkt.


Wszystkie nasze produkty wykonujemy z drewna naturalnego głównie świerkowego i sosnowego, a każde z nich posiada dodatkowo swoje cechy charakterystyczne taki jak sęki oraz węzły. Drewno może się od siebie różnić gdyż jest to produkt naturalny.
Nasze produkty są zabezpieczane olejem lnianym, który po około 2 tygodniach wysychania polimeryzuje się na zewnątrz, tworząc delikatną powłokę ochronną. Stosujemy go także do odnawiania powłok drewna poddanego technice Yakisugi – Shou Sugi Ban.